MEVZUAT

MEB yönetici atama yönetmeliği değişti, müdür başyardımcılığı kaldırıldı

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği 21.06.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanırken yönetmeliğe göre müdür başyardımcılığı atamaları da kaldırıldı.

MEB yönetici atama yönetmeliği değişti, müdür başyardımcılığı kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı yönetici atama yönetmeliği yenilendi. Eğitim kurumlarına yönetici görevlendirme işleminde yeni yönetmelik hükümleri uygulanacak olup bu sene sözlü mülakat sınavına girip puan sonuçlarının açıklanmasını bekleyen yönetici adayları yürürlükten kalkan yönetmeliğe göre atanacaklar. Yeni yönetici görevlendirme yönetmeliğine göre artık müdür başyardımcısı ataması yapılmayacak.

MÜDÜR BAŞYARDIMCILIĞI KALDIRILDI

21 Haziran 2018 tarihli 30455 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği içerisinde müdür atamaları, müdür yardımcısı atamaları yer alırken müdür başyardımcılığı ataması yer almadı. 22/4/2017 tarihli ve 30046 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği içerisinde “Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar” başlığı yer alırken 21 Haziran 2018 tarihli MEB eğitim kurumları yönetici atama yönetmeliği içerisinde bu başlık “Müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar” olarak güncellendi.

HALEN GÖREVDE OLANLARIN DURUMU

Yayımlanan yönetmelikte halen müdür başyardımcısı olarak görev yapanlar için Geçici madde eklendiği görüldü. Geçici madde 2’de birinci kısımda müdür başyardımcısı olarak görev yapanların yöneticilik görevi sona ermesi durumunda yeniden görevlendirme kapsamında müdür yardımcılığında görevlendirilme isteğinde bulunabilecekleri belirtildi. İlgili madde;

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte müdür başyardımcısı olarak görev yapanların yöneticilikleri, dört yıllık yöneticilik görevlerinin bitiminde sona erer. Yöneticilik görevi sona erenler, yeniden görevlendirme kapsamında müdür yardımcılığında görevlendirilme isteğinde bulunabilir. Bu talepler 28 inci madde kapsamında değerlendirilir. Bu konumda olanlardan müdür yardımcısı olarak görevlendirme isteğinde bulunmayanlar ile isteklerine rağmen müdür yardımcısı olarak görevlendirilemeyenler, kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna; aksi durumda ise öncelikli olarak kadrolarının bulunduğu ilçe içerisinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna, ilçe içerisinde durumlarına uygun norm kadro bulunmaması halinde ise il içerisinde istekleri de dikkate alınarak alanlarında açık norm kadro bulunan eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı